Utazás előtt legalább 4-6 héttel.
Európa, Észak-Amerika, Ausztrália kivételével, melyek összességében biztonságos térségnek mondhatók, az összes többi ország esetén utazás előtt mindenképpen érdeklõdni kell a szükséges védőoltások felől. Ugyanakkor ezeken is kontinenseken is a tervezett tevékenységtől függ az oltási ajánlás (pl. vadászat, természetjárás, fesztiválokon való részvétel, karitatív tevékenység, aktuális helyi járványok, speciális betegcsoport).
Meg kell azonban jegyezni, hogy az Egyesült Államokba, Kanadába tanulmányi célból utazóknak, illetve az Egyesült Államokba letelepedési vízumot igénylőknek kötelezően kell igazolni bizonyos védőoltások meglétét a Nemzetközi Oltási Bizonyítvány segítségével, amit szintén a Nemzetközi Oltóhelyeken állítanak ki.
Telefonon előjegyzés kérhető oltási tanácsadásra, mely a weboldalon feltüntetett napokon működik. Az előjegyzési időpontot nem szakemberrel egyezteti az oltandó személy. Ezenfelül a kötelező, illetve javasolt oltások számos tényezőtől függenek: utazási cél, tartózkodás hossza, tartózkodás célja és főbb tevékenységek, az utazó kora, korábbi oltásai, alapbetegségek, rendszeresen szedett gyógyszerek stb. Tehát a célzott kérdésre nem kap azonnali választ az érdeklődő.
Krónikus alapbetegség, közelmúltban lezajlott nagyobb műtét, ismert immunhiány, immunszupresszív kezelés, daganatos betegség esetén orvosi dokumentáció, valamint aktuális gyógyszerlista bemutatása.
Korábbi védőoltási dokumentáció (kiskönyv vagy Nemzetközi oltási bizonyítvány)
Adatfelvétel utazással kapcsolatban, korábbi betegségekre vonatkozó anamnézis, korábbi oltások áttekintése, az aktuális utazásra vonatkozó kötelező, illetve javasolt oltások listájának összeállítása, egyéb javaslatok, szükség esetén fizikális vizsgálat, olthatóság megállapítása, lehetséges oltási reakciók felsorolása, oltási beleegyező aláírása, oltóanyagok előkészítése, beoltás, korai megfigyelés.
(Kb. 40-50 perc)
Több részoltást igénylő oltási sorozat esetén oltási napló összeállítása, időpontok egyeztetése.
Részoltás alkalmával a találkozás az oltás beadására és megfigyelésre korlátozódik.
(Kb. 35 perc)
A rendelésen elérhető oltásokat és a azok beadását a utazó igényli, nem tartoznak a kötelező kampányoltások közé, tehát fizetős szolgáltatásként működünk.
Alapdíj/tanácsadási díj, beoltási díj, oltóanyag ára; szükség esetén: az oltási dokumentáció kiállítási díja, vizsgálati díj laboratóriumi minták levétele, feldolgozása, kiértékelése.
Természetesen egyénenkénti árakról beszélünk, a család minden tagjával külön foglalkozunk.
A tanácsadás, vizsgálat, oltóanyag beadása infektológus, immunológus szakorvosok által történik.
Az oltóanyagok mennyisége általában 0,5 — 1 ml, előretöltött fecskendőben, hozzáadott rövid, izomba vagy bőr alá beadásra alkalmas tűvel ellátva. Az oltóanyag szobahőre való felmelegítés után kerül beadásra. A folyamat minimális fájdalommal jár, vérzés nem jellemző.
A lehetséges oltási reakciók gyakoriság szerint vannak a leiratban kategorizálva, ezek mindegyike a beadás előtt felolvasásra kerül. Általánosságban az oltottaink többsége semmilyen oltási reakciót nem tapasztal, ha mégis, akkor a hőemelkedés, láz, általános rossz közérzet, levertség, „nehéz” kar érzése a leggyakoribb. Oltásokkal kapcsolatos fokozott averzió, korábban már dokumentált súlyosabb oltási reakció esetén egyénre szabottan mérlegelni kell a nyereséget és a lehetséges kockázatot.
Szintén több tényezőtől függ; a legtöbb oltás védőhatása 7-28 nap alatt alakul ki. Amennyiben az elutazás hamarabb megtörténik, a teljes védettség kialakulásáig az áthidaláshoz praktikus tanácsokkal tudunk szolgálni.
Természetesen igen. Szerológiai tesztek, részletes anamnézis és önmagában az életkor is utalhat egyes betegségek átvészeltségére, illetve oltottsági státuszra.
Az olyan oltások, amelyek nem megölt, csak legyengített vírusokat tartalmaznak — pl. sárgaláz, japán B-típusú agyvelőgyulladás, inaktivált járványos gyermekbénulás oltóanyaga, bárányhimlő, mumpsz, rózsahimlő — nem biztonságosak terhességben, és csak egyéni mérlegelést követően adhatók, melyben oltóorvosaink segítségére lesznek. Azonban ebben az időszakban is biztonsággal adhatók az elölt kórokozókat tartalmazó készítmények.
A szoptatás ideje alatt azonban mindkét típusú oltóanyag biztonsággal adható.
- külföldi utazás/hosszas tartózkodás esetén
- tanulmányút, cserediákprogram esetén
- utazás és külföldi munkavállalás esetén
- karitatív tevékenységgel kapcsolatos utazás esetén
- ha extrém magas/alacsony hőmérsékletű térségbe utazik
- ha sportolás céljából utazik
- ha felfedezési céllal utazik
- ha vadászat céljából utazik
- ha járvány sújtotta területre utazik
- ha várandós
- ha immunbeteg
- ha véralvadásgátló szereket szed
- ha súlyos alapbetegsége van (pl: léphiány esetén)
- ha gyermekének szeretne védőoltást